Internet jest potężnym narzędziem. W ciągu kilkunastu lat zmienił zwyczaje, a także sposób, w jaki dokonujemy zakupów czy płatności bankowych. I choć pewien dystans jest zawsze wskazany, większość rzeczy dokonujemy on-line. W sieci czyta się artykuły, ogląda filmy, zarabia pieniądze, a także szuka pracy. A kiedy szukamy fachowca – nie jeździmy po mieście szukając na oślep. Patrzymy do wyszukiwarki Google.

Według raportu Gemius/PBI, w grudniu 2019, z internetu korzystało 27,7 mln Polaków. Trzeba przyznać, że to pokaźna liczba.


Listen to „Czy strona internetowa musi być droga?” on Spreaker.

Ile kosztuje strona internetowa?

W dzisiejszych czasach, każdy może stworzyć stronę internetową. Nie trzeba być nawet webmasterem. Mało tego – nie trzeba wydać nawet złotówki, ponieważ jest WordPress. Wystarczy go zainstalować, pobrać darmowy motyw graficzny, ustawić wszystko i gotowe. Tym bardziej, że WordPress jako najpopularniejszy system, pełen jest poradników w sieci. Dostępne są nawet polskie fora i grupy na Facebooku, które chętnie służą radą. Bezpłatnie.

Dzięki swej prostocie – na budowę strony decydują się osoby, które nie są webmasterami. Wspomniany WordPress posiada bowiem mnóstwo darmowych narzędzi, wtyczek i motywów graficznych, które wspomagają projektowanie. Dostępne są rozwiązania jak np. Divi czy Elementor, które pomagają wyklikać stronę. Nie trzeba umieć programować, wystarczy nuta estetyki i uporu, aby tę stronę wyklikać. Dzięki WordPressowi, równie łatwo stworzy się bloga i sklep internetowy (WooCommerce).

Wszystko to sprawia, że nie trzeba być „czarodziejem”, aby samodzielnie stworzyć stronę. I można to zrobić całkowicie bezpłatnie – darmowy jest WordPress, spora część wtyczek do niego, a także szablonów graficznych. Wystarczy nieco czasu, a także chęci do eksperymentów.

Dzięki owej prostocie – wielu freelancerów, wirtualnych asystentek czy firm, oferuje swą pomoc w wyklikaniu strony interetowej. Ponieważ aby ją stworzyć, naprawdę nie trzeba być dziś programistą. Sam niektóre ze stron, w ramach wygody, zwyczajnie wyklikałem.

No dobrze, ale komercyjnie, ile kosztuje strona internetowa? Taka od agencji interaktywnej, webmastera itd. Cóż…prawdopodobnie będzie to ulubiona odpowiedź klientów, która brzmi: to zależy. Wszystko zależy od wymogów klienta. Jeden chciałby indywidualną oprawę graficzną, drugi integrację z systemami IT, trzeci bardzo unikalny konfigurator, a czwarty wszystko razem wzięte. I to już musi kosztować.

Można jednak założyć, że strona internetowa u specjalistów, kosztuje od 1000zł do nieskończoności. No dobrze, ale załóżmy, że chciałbyś samodzielnie stworzyć witrynę.


Samodzielne budowanie strony internetowej – wady i zalety

Jednym z niezaprzeczalnych plusów – jest oszczędność kosztów. Oczywiście są opłaty, których się nie uniknie. Przykładowo hosting czy domena internetowa. Ale poza nimi, płacimy tylko swym czasem. Plusem WordPressa jest właśnie to, że posiada mnóstwo darmowych dodatków. Oczywiście są też dodatki płatne, wszak nie wszystko może być darmowe, ale nie trzeba w nie inwestować, chcąc stworzyć stronę.

Niemniej mimo prostoty, całość wymaga odrobiny wiedzy i samozaparcia. Dlatego wiele firm, woli zlecić stworzenie strony komuś innemu. I nie ma się czemu dziwić, nie każdy ma chęci do „grzebania w stronie”.

Jeśli chodzi o wady – można wymienić czas i późniejsze utrzymanie. Aby stworzyć własną stronę nie uniknie się tony czasu, który poświęcić trzeba na naukę WordPressa, testowanie i konfigurację dziesiątek wtyczek oraz szablonów graficznych. Stąd na grupach wsparcia nie brakuje pytań o to, jak wykonać daną rzecz. Czasem chodzi o wtyczkę jak Loco Translate, którą trzeba spolszczyć niekiedy motyw graficzny. Innym razem to kwestia ingerencji w kod szablonu, aby rozstawić inaczej rzeczy. I nie zawsze niestety, obejdzie się bez technicznych ingerencji.

Personalnie – korzystam z WordPressa przynajmniej 15 lat. Poszukiwanie i testowanie szablonów graficznych jest etapem, który lubię najmniej. W przypadku niektórych motywów, licencja nie zezwala na użytek komercyjny. Inne z kolei pasują do kryteriów, ale czegoś im jeszcze brakuje. Czas mija, spędza się go na dziesiątkach szablonów, modułów, a finału ciągle nie widać. Darmowe szablony graficzne to niekiedy kompromis – pomiędzy tym co chcieliśmy osiągnąć, a tym co możemy osiągnąć. Tym bardziej, że darmowe motywy niektóre z potrzebnych funkcjonalności, mają dopiero w wersji Premium (odpłatnej).

Czasami to męczące i miałem sytuacje, w których zamiast walczyć z naginaniem gotowego szablonu pod swoje potrzeby, zaczynałem pisać własny szablon graficzny. Który już od podstaw, miał wyglądać jak planowałem. Nie jest to bardzo skomplikowane, choć wymaga solidnych podstaw z tworzenia stron internetowych. Nie obejdzie się bez HTML, CSS, nuty JavaScriptu, frameworków jak Bootsrap i szczypty PHP. Przynajmniej dla prostych szablonów, które mają jakoś wyglądać i coś wyświetlać.

Stworzenie strony to nie wszystko. Niestety urokiem WordPressa jest popularność. A to oznacza, że może paść atakiem hakerów czy złośliwych skryptów. Dlatego trzeba jeszcze zadbać o bezpieczeństwo strony. Firmy hostingowe tworzą co prawda backupy serwera, lecz warto zadbać o własną kopię strony. A także uodpornić ją przed atakami. W internecie jest wiele stron, ale niestety, ataki się zdarzają. A wraz z nimi rozsypane strony. W przypadku samodzielnego tworzenia strony, musimy zadbać sami, aby tak się nie stało. Strona internetowa wymaga tego, by nauczyć się radzić z przeciwnościami, które mogą się zdarzyć. I rozwiązywać to samodzielnie. Przypomina to nieco samochód – nie trzeba być mechanikiem, ale warto znać z grubsza, co znajduje się pod maską. Może być to niezwykle pomocne, jeśli samochód nawali w trasie.

Dlatego wiele osób chcąc zaoszczędzić czas – decyduje się na odpłatne stworzenie strony. Zajmą się tym profesjonaliści i nie trzeba zgłębiać tematu, bo spraw na głowie nie brakuje. A finalnie, dostaje się gotową już witrynę internetową.


Jak mieć tanią stronę internetową?

Rozwiązanie jest proste i skierowane do firm, które nie chcą inwestować sporych kosztów. A jednocześnie ich wymagania są proste: chcą mieć stronę. Bez „szmerów-bajerów”, chcą figurować w sieci. I tyle.

Rozwiązaniem jest internetowa strona wizytówka. Taka strona zawiera najważniejsze informacje o firmie, w tym np. mapę dojazdu, dane i formularz kontaktowy. A wszystko najczęściej w ramach jednej, estetycznej witryny.

Zaletą wizytówki jest, że to tania, zintegrowana usługa. Przykładowo w ramach 50zł miesięcznie, strona posiada już domenę, hosting, poprawki itd. Nie trzeba niczego robić, taka strona po prostu jest. Użytkownik zdejmuje z siebie wszelkie formalności. Co prawda nie „oszukamy systemu”, że w ramach abonamentu za 50zł, zlecimy stworzenie strony za 5000zł, dodatkowo z indywidualnymi funkcjonalności. Nie takie jest przeznaczenie, a jeśli mamy takie indywidualne potrzeby – potrzebna jest duża strona internetowa, nie wizytówka. Celem wizytówki jest zaistnieć w sieci, gdzie znaleźć może nas klient, a także roboty Google (indeksując stronę w wyszukiwarce).


Strona wizytówka
Przykład strony wizytówki.

W swoim czasie również przygotowałem usługę stron wizytówek. Nie wszystkie firmy mają witryny nowoczesne lub dopasowane do urządzeń mobilnych. Niektóre strony pochodziły wręcz z dawnych lat. Tym samym do stworzenia usługi, zainspirowała mnie przestarzała strona gabinetu psychologicznego. Szybko powstał pierwszy szablon, a dalej usługa.

Wszytko cechowała wygoda – wystarczyło wybrać szablon, dostarczyć treść i gotowe. W ramach abonamentu była domena, hosting, skrzynka e-mail, modyfikacje na stronie itp. Oczywiście wszystko było kolorystycznie dopasowane do firmy, działało szybko i na urządzeniach mobilnych. Strona mogła działać na WordPressie, lecz nie musiała (zależnie od preferencji firmy). Paradoksalnie – w ramach wygody, sam korzystałem z własnej usługi, przygotowując dla siebie parę stron wizytówek.

Oczywiście koszta wizytówek są różne – czasem to 50zł, innym razem 100zł / mc itd. Wszytko zależy od firmy, która internetowe wizytówki tworzy. Jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy dopiero startują. Bądź takich, którzy działają od lat, a jeszcze strony nie mają. Dzięki stronie wizytówce można szybko zaistnieć w sieci. Bez wydawania sporych pieniędzy. Aspekty techniczne są w ramach usługi, a z czasem, w ramach większych budżetów, można stworzyć inną, dużą, rozbudowaną witrynę z funkcjonalnościami pod Was.

Strona wizytówka jest idealnym rozwiązaniem. Szczególnie dla tych, którzy nie chcą samodzielnie budować strony. A jednocześnie, nie chcą przeznaczać funduszy na dużą, skomplikowaną witrynę.


Chcę stworzyć stronę internetową – od czego zacząć?

Materiałów w sieci jest wiele. Aczkolwiek jeśli szukasz strony wizytówki, odezwij się proszę. Chętnie pomogę. A jeśli chciałbyś spróbować sił z WordPressem, sprawdź proszę moje artykuły o tym czym jest WordPress, a także jak zainstalować WordPressa.