Jeśli nie wiesz czym jest WordPress, zachęcam Cię do przeczytania wcześniejszego wpisu Czym jest WordPress, który objaśnia tę kwestię. W skrócie jednak, Wodpress to platforma, na której możesz stworzyć swojego bloga lub stronę internetową. Nie przedłużając jednak, przejdźmy do jego instalacji.


UWAGA: jeśli nie chciałbyś czytać artykułu, obejrzyj jego filmowy odpowiednik na YouTube: Jak zainstalować WordPressa?


Przygotowanie do instalacji

Aby zainstalować WordPressa, będziesz potrzebować:

  • hostingu internetowego
  • domeny internetowej
  • opcjonalnego certyfikatu SSL
  • klienta FTP (np. FileZilla)

Jeśli chodzi o Hosting – ze swojego doświadczenia mogę polecić dwie firmy. W toku lat korzystałem z różnych usługodawców, lecz na ten moment mógłbym wspomnieć o dwóch. Jest to UnixStorm oraz LH.pl.


Może strona UnixStorm wydaje się ascetyczna – lecz to naprawdę porządny dostawca.

Jeśli chodzi o UnixStorm, jest on połączeniem jakości i ceny. Ceny są przystępne, a usługi stabilne. Nie zdarzyło mi się mieć żadnego kłopotu. Jest dobrze i przystępnie. Rzetelny dostawca hostingu. Dlatego ich lubię.

Jeśli chodzi o LH.pl – na pewno znajdziecie dostawców, u których taniej odnowicie hosting czy domenę. Aczkolwiek za LH przemawia bardzo wydajny hosting. Jest to firma, która nie oszczędza na infrastrukturze. Dodatkowo nie ma limitu transferu miesięcznego. Nie zdarzy się, że ruch na hostingu sprawi, że transfer miesięczny serwera się wyczerpie. I co by nie powiedzieć – LH jest zwycięzcą testu na najlepszy hosting dla WordPressa w 2019 roku, który przeprowadzał CHIP.pl. Dlatego z jednej strony znajdziecie tańszy w odnowieniu hosting czy domeny, ale język korzyści jaki wynika z ich usług, jest wart rozważenia.


LH.pl – posiada wydajną infrastrukturę, choć znajdziecie tańsze w odnowieniu usługi.

Niezależnie od wyboru, poniżej kody rabatowe do obu dostawców, które pozwolą Wam skorzystać skorzystać z ich usług o 20% taniej:

  • LH.pl – kod rabatowy 20%: LH-20-108383
  • UnixStorm – kod rabatowy 20% (nazwa polecającego): jusko

Pobranie WordPressa, przesłanie na serwer i baza danych

Kiedy masz już hosting i domenę – aby zainstalować WordPressa, musisz go pobrać. Co prawda wiele hostingów posiada autoinstalatory, które pomogą w instalacji WordPressa. Jeśli preferujesz z nich skorzystać – możesz to zrobić. Aczkolwiek w tym poradniku zainstalujemy WordPressa tradycyjną metodą. Jest uniwersalna, pasuje do każdego hostingu, nie jest zależna od innych narzędzi. Zwyczajnie lubię mieć kontrolę nad tym co instaluję, a także w jaki sposób.Aby pobrać WordPressa, przejdź na stronę pl.wordpress.org. Możesz dowiedzieć na tej stronie informacji o systemie, a także znajdziesz namiary na polskojęzyczne forum pomocy.

Zjedź teraz do połowy strony, aż do sekcji „Zapoznaj się z WordPressem”. Kliknij niebieski przycisk „Pobierz WordPressa” i ściągnij go na dysk.

1. Odnajdź teraz folder na dysku do którego ściągnąłeś wordpressa i rozpakuj ściągnięte archiwum. Uruchom następnie program FileZilla i zaloguj się do swojego serwera FTP. Jeśli nie znasz danych do logowania, prawdopodobnie otrzymałeś je od dostawcy po zakupieniu hostingu (we wiadomości email).

2. Przejdź teraz do katalogu z domeną i prześlij na serwer wszystkie pliki WordPressa z Twojego dysku. Ja na potrzeby tego poradnika, wrzucę pliki bezpośrednio do katalogu public_html. Dzięki temu WordPress będzie dostępny bezpośrednio po wpisaniu strony w przeglądarce.


Prześlij wszystkie pliki WordPressa do katalogu „public_html” na serwerze.

Ewentualnie – jeśli potrzebujesz, możesz w public_html stworzyć dodatkowy folder i tam wrzucić wordpressa. Z tego wariantu w tym poradniku korzystać jednak nie będę, wrzucając pliki bezpośrednio do katalogu public_html.

2. W międzyczasie można zająć się stworzeniem bazy danych. Kłopot polega na tym, że różne firmy, korzystają z różnych paneli administracyjnych. U niektórych będzie to ich własny panel, u kolejnych DirectAdmin w nowszej lub starszej wersji, a u jeszcze innych dostawców CPanel itd. Dlatego np. inny panel administracyjny zobaczycie w LH.pl, a inny w UnixStorm itd. Dlatego stworzenie bazy danych, pozostawiałbym Wam.


Aby pomóc Ci jednak w stworzeniu bazy danych – podaję linki do dwóch poradników, jak stworzyć bazę danych. Kliknij aby zobaczyć poradnik dla UnixStorm, a tutaj dla LH.pl.

Pamiętaj aby zapamiętać nazwę stworzonej bazy danych, jej użytkownika, a także hasło – będą potrzebne do instalacji WordPressa.

Instalacja WordPressa

1. Kiedy pliki zostały przesłane na serwer, wpisz w przeglądarce nazwę swojej domeny. Pojawi się kreator instalacji WordPressa.

2. Kliknij „Zaczynamy

3. Należy teraz uzupełnić informacje o bazie danych, którą stworzyłeś przed chwilą. Trzeba wpisać jej nazwę, login i hasło. Adres serwera bazy danych i prefiks tabel, możesz pozostawić takie jakie są. Nie musisz ich zmieniać.


Uzupełnij informacje dotyczące bazy danych, stworzonej przed chwilą na serwerze.

Po wypełnieniu danych kliknij „Wyślij”. Jeżeli dane będą poprawne, przejdziesz do następnego kroku. W przypadku błędnych danych, trzeba je sprawdzić ponownie pod kątem literówek itd.

Jeśli wszystko przeszło pomyślnie, kliknij „Uruchom instalację

4. Ostatnim krokiem jest Ustalenie tytułu Twojej strony internetowej. Jest to nazwa pod którą ta strona będzie figurować, także dla Google. W razie potrzeby, nazwę możesz zmienić jeszcze potem, w ustawieniach WordPressa.


To już ostatnie kroki instalacji!

  • Nazwa użytkownika z to Twój login, którym będziesz logować się do WordPressa. Będzie to również Twoja nazwa, pod którą będziesz figurować jako autor wpisów blogowych.
  • Hasło – jest to hasło do Twojego konta, jakim będziesz logować się do WordPressa.
  • Twój email: na niego WordPress będzie przysyłał różne informacje – np. o zaktualizowaniu się. Lub jeśli zapomnisz swojego hasła, na skrzynkę tutaj wpisaną – przyjdzie link do jego odzyskania.
  • Ostatnie pole to „Poproś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny”.

Generalnie jeśli zakładamy stronę firmową lub bloga – to raczej chcemy aby roboty i wyszukiwarka Google nas znalazła, a my będziemy widoczni w internecie. Aczkolwiek jeśli nie chciałbyś żeby tak było, ponieważ budujesz na razie np. testową stronę, albo jest to Twój poligon do nauki – wtedy zaznacz te pole, aby poprosić wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny.

5. Po wypełnieniu danych, kliknij „Zainstaluj WordPressa”.

I to wszystko, system został zainstalowany.

Możesz teraz zalogować się danymi podanymi przed chwilą i rozpocząć budowanie swojej strony internetowej. Powodzenia!