Jeśli planowałeś kiedyś założenie strony lub nawet sklepu internetowego, prawdopodobnie zetknąłeś się z nazwą „WordPress”. No właśnie – czym on jest i dlaczego jest taki popularny? Jako platforma, posiada bowiem spore możliwości, które wpłynęły na skalę jego sukcesu.


UWAGA: jeśli nie chciałbyś czytać artykułu, obejrzyj jego filmowy odpowiednik na YouTube: Czym jest WordPress?


Nie chciałbym wgłębiać się w kwestie techniczne, dlatego na ile będę mógł – postaram się je pominąć, skupiając się na najważniejszych kwestiach. Postaram się nakreślić wszystko w jak najbardziej zrozumiały sposób.

W porównaniu do dziś – kiedyś strony internetowe tworzyło i obsługiwało się ciężej. Nie było panelu administracyjnego, do którego można wejść i zmienić teksty na stronie. Wszelkie treści zapisane były w plikach i kodzie HTML strony. Dlatego aby cokolwiek zmienić – należało posiadać wiedzę o języku HTML. Jeśli chciałeś wprowadzić zmiany na 4 podstronach, musiałeś edytować 4 różne pliki. Przy większych stronach była to operacja czasochłonna, nieco bardziej skomplikowana i wymagająca kogoś, kto się na tym znał. Oczywiście dziś takie tradycyjne strony nadal mają sens, ale tym zajmiemy się kiedy indziej.


Dawniej bez odpowiedniej wiedzy, nie było możliwe stworzenie strony internetowej.

Dzisiaj aby założyć stronę internetową nie potrzebujesz wiedzy jak dawniej. Oczywiście jeśli masz ochotę – warto posiadać choćby podstawy tworzenia stron internetowych, co pozwoli Ci nagiąć je do własnych potrzeb i wymogów, ale nie jest to potrzebne. Dzięki WordPressowi każdy może stworzyć własną stronę internetową lub bloga!

Ale dobrze – czym jest WordPress i dlatego jest taki popularny? WordPress narodził się w 2003 roku i w toku lat jego popularność rosła. Jest najpopularniejszym na świecie systemem CMS, czyli takim dzięki któremu możesz zmieniać łatwo treści na stronie. Za WordPressem stoi wielka społeczność jego miłośników, twórców stron oraz programistów. Nawet w Polsce odbywa się sporo wydarzeń mu poświęconych, jak np. WordUp w Poznaniu, na których spotykają się blogerzy, programiści, freelancerzy itd.

Dodatkowo WordPress może być rozbudowany w każdej chwili o nowe możliwości za pomocą wtyczek. Przy czym znaczna większość wtyczek jest darmowa, podobnie jak szablonów graficznych do zmiany wyglądu strony czy bloga. Dlatego znaczna większość twórców stron, bloggerów czy nawet agencji interaktywnych – używa właśnie WordPressa. I choć posiada on konkurencję, to pozycja WordPressa jest, póki co, niezagrożona. Szczególnie, że aby go używać – naprawdę nie potrzebujesz wiedzy informatycznej.


WordPress – panel administracyjny, stąd można wszystko.

Wspomniałem przed chwilą, że kiedyś zarządzanie stronami internetowymi było trudniejsze i aby zmienić treść, trzeba było ręcznie edytować pliki takiej strony. Używając WordPressa nie jest to potrzebne! System posiada panel administracyjny, więc jeśli zauważycie na stronie literówkę czy inny błąd – logujecie się do panelu strony i przechodzicie do zakładki treści. Ładuje się wtedy edytor z tekstami, gdzie robicie co trzeba i tyle. Treści są zmienione w niecałe 5 minut. Łatwo, miło i przyjemnie. I bez żadnej wiedzy informatycznej czy webmasterskiej. Dlatego prowadzenie blogów w oparciu o WordPressa jest tak popularne.


Poznań Gutenberga – od jakiegoś czasu, nowy edytor tekstu.

Wpisy tworzy się w zgrabnym edytorze, a po skończeniu klikamy publikuj i gotowe. Tak po prostu. A jeśli potrzebujemy czegoś więcej – np. formularza kontaktowego, powiadomienia o ciasteczkach na stronie, czegoś do tworzenia ankiet, bądź czego sobie nie wymyślicie – w ciągu paru chwil można to dodać, instalując jedną spośród tysięcy bezpłatnych wtyczek. Ich możliwości są tak duże, że WordPressa można zmienić nawet w pełnoprawny sklep internetowy. A jeśli chcecie zmienić wygląd strony czy bloga, podobnie jak z wtyczkami – dostępne są setki lub tysiące darmowych szablonów graficznych do zainstalowania. I ponownie – wszystko bez wymogu posiadania jakieś wiedzy informatycznej.

Natomiast jeśli zdarzy się, że potrzebujesz pomocy – WordPress jest tak popularny, że prawdpodobnieprawdopodobnie od ręki znajdziesz w Google rozwiązanie. Bądź ogólnie jest w Twoim otoczeniu kogoś, kto jeśli zajmował się stronami lub blogami, prawdopodobnie WordPressa już zna. I gwoli ścisłości dodam, że WordPress posiada język polski, dlatego nie trzeba znać języka angielskiego aby go używać.


WordPress logo
Najpopularniejszy od lat system CMS.

No i czy tyle zalet oznacza, że jest to system bez wad? Cóż… tak różowo nie jest. Gigantyczna popularność sprawia, że WordPress jest platformą, która może być atakiem hakerów lub złośliwych skryptów. Zdarzało się również w przeszłości, że odkryty w systemie był większy błąd czy luka, które autorzy WordPressa musieli szybko załatać. Furtki służące do niecnych celów mogą wychodzić też poza trzon platformy – czyli znaleźć się w któreś z doinstalowanych wtyczek. Nie zrozumcie mnie źle – choć powyższe może brzmieć groźnie, to prawdopodobnie nie spotkacie się nigdy z przykrościami. Natomiast warto WordPressa aktualizować, podobnie na bieżąco aktualizować motywy graficzne czy wtyczki. I oczywiście dla dobrych praktyk, warto tworzyć co jakiś czas kopie bezpieczeństwa. Niby są to oczywiste rzeczy, ale dobrze się ich trzymać.

Oczywiście pomijając te minusy, które są naturalnym wynikiem prac nad WordPressem i jego popularności, śmiało można polecić go, jeśli tylko planujesz założyć własną stronę czy bloga. Jest uniwersalnym narzędziem, którego prostota i elastyczność sprawiają, że może go użyć praktycznie każdy. Jednocześnie jest szeroko wykorzystywany komercyjnie przez agencje interaktywne.

Jeśli jesteś zaciekawiony – sprawdź artykuł o tym Jak Zainstalować WordPressa.